گفتگو با زهرا شویدی، دارنده مدال طلای یازدهمین المپیاد علمی دانشجویی

زهرا شویدی حضور در یازدهمین المپیاد را تجربه ی لذت بخشی خواند و به دانشجویان توصیه کرد که با شرکت در المپیاد، فضای جدیدی از یادگیری را تجربه کرده و مهارت های ارتباطی و کار تیمی را در خود تقویت کنند.

زهرا شويدي، دانشجوي دندانپزشكي ورودی۹۳ دانشگاه علوم پزشكي تهران و دارنده ی مدال طلاي انفرادي و نقره گروهي حيطه آموزش پزشكي در يازدهمين دوره از المپيادهاي علمی دانشجویان علوم پزشكي کشور، حیطه ی آموزش پزشکی را برای علاقمندان شرح داد:
حیطه آموزش پزشکی از نهمین دوره ی المپیاد های علمی به این رقابت علمی افزوده شده و امسال سومین دوره از برگزاری این حیطه از المپیاد بود.
 محتوای این حیطه، از اصول اولیه یاددهی- یادگیری شروع میشود و تا موارد اختصاصی تر از قبیل تدوین کوریکولوم، ارزشیایی استاد و دانشجو و یا هرموردی که مربوط به آموزش دانشجویان باشد را شامل می شود. 
با شرکت در این حیطه یاد خواهید گرفت که چه دغدغه های آموزشی در دانشگاه صحیح است و کدام یک از دغدغه های ما نادرست است. در صورتی که دغدغه ی آموزشی دارید، احتمالا در صورت شرکت در این حیطه، تجربه ی لذت بخشی را خواهید داشت.
آیا درکار تیمی راحت تر بودید یا در آزمون انفرادی؟ 
موفقیت در آزمون انفرادی نیازمند پشتکار و ‌برنامه ریزی دقیق فردی است و تقریبا یک مقوله کاملا جدایی از کار تیمی است. کار تیمی فرصتی برای شکوفایی یک سری از توانایی های جمعی فرد مانند مهارت ارتباطی و مهارت کار گروهی ایجاد میکند که با مطالعه محض حاصل نمی شود.
 المپیاد یکی از بهترین موقعیت ها برای تجربه کار تیمی است، مسلما در کار تیمی سختی و ناملایمات بسیاری را متحمل می شوید اما فراموش نکنید که به تمام این سختی ها باید به چشم تجربه اندوزی در محیطی امن نگاه کرد. لازم به توضیح است که حضور در كلاس هاي آمادگي براي المپياد كه توسط مجرب ترين اساتيد و منتورهای مرکز رشد استعدادهای درخشان برگزار ميشود، بستر مناسبي را براي داوطلبان ايجاد ميكند تا در كنار رقابتي سالم، مفاهيم اصلي حيطه كه با مطالعه صرف حاصل نمي شود را فراگيرند.
برای علاقمندان به شرکت در المپیاد از چالش هایی که در این مسیر با آن روبرو بودید بگویید؟
بی شک همزمانی امتحانات و کاراموزی در کلینیک و بیمارستان، فشار زیادی را بر داوطلبان وارد ميكند اما با یک برنامه ریزی درست می توان در هردو‌مسیر موفق بود.
با تشکر از زمانی که برایمان گذاشتید، در پایان اگر صحبتی دارید بفرمایید.
توصیه میکنم تمام دانشجویان تجربه ی شرکت در المپیاد را حداقل يكبار امتحان کنند، بنظر بنده المپياد تنها فرصت در دانشگاه است که با شركت در آن ميتوان کمی از مسیر یکنواخت یادگیری فاصله گرفت و با روش های جدید طراحی سوال و هم چنین چالش های علمی روز دنیا آشنا شد.
کلمات کلیدی