صفحه اصلي > اخبار سایت 
 


  چاپ        ارسال به دوست

به دعوت دانشگاه علوم پزشکی هاولر صورت گرفت:

برگزاری کارگاه بین المللی مقدماتی تحقیقات کیفی در دانشگاه پزشکی هاولر اقلیم کردستان عراق توسط اعضاء هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران

گالری عکس 
به گزارش روابط عمومی دانشکده پرستاری و مامایی؛ در راستای عملیاتی کردن تفاهم نامه فیمابین دانشگاه علوم پزشکی تهران و دانشگاه علوم پزشکی هاولر و به دعوت دکتر Dara O.Meran رئیس دانشگاه پزشکی هاولر برای اجرای کارگاه آموزشی تحقیقات کیفی برای اعضاء هیات علمی و دانشجویان  PhD دانشکده پرستاری دانشگاه هاولر؛ کارگاه بین المللی مقدماتی تحقیقات کیفی توسط سه نفر از اساتید دانشکده پرستاری و مامایی تهران، دکتر علیرضا نیکبخت نصرآبادی، دکتر محمدعلی چراغی و دکتر خاطره سیلانی از دوم لغایت هفتم  فوریه ۲۰۱۹ در دانشکده اربیل عراق برگزار شد.
این کارگاه در روز نخست با سخنرانی مشترک دکتر یوسف، رئیس دانشکده پرستاری هاولر و دکتر نیکبخت نصرآبادی رئیس دانشکده پرستاری و مامایی تهران، آغاز شد.
هدف از برگزاری این کارگاه آشنایی مخاطبین با اصول و مبانی انجام تحقیقات کیفی از ایده تا اجرا و مدیریت آن با تاکید بر سه روش رایج تحقیقات کیفی در علوم سلامت شامل تحلیل محتوا، پدیدار شناسی و تئوری بسترزاد بود که توسط مدرسین ارائه شد.
مخاطبین در پایان هر یک از مباحث به تمرین عملی مراحل پژوهش متناسب با همان رویکرد پرداختند.
در روز پنجم نیز هر گروه با راهنمایی اساتید دوره یک عنوان تحقیق کیفی و یک پیش نویس پروپوزال آماده کرده و اساتید به اصلاح آن پرداختند.
در سخنرانی اختتامیه این کارگاه نیز دکتر نیکبخت هدف نهایی این کارگاه را ورود اثربخش اساتید و دانشجویان دانشکده پرستاری هاولر به عرصه انجام تحقیقات کیفی در آینده عنوان کرد و عملیاتی شدن آن را نیازمند طراحی پروتکل اجرایی مشترک بین دو دانشکده دانست.
وی همچنین گفت: اساتید دانشکده پرستاری و مامایی تهران تا تکمیل تحقیق و رسیدن به مرحله انتشار نتایج پژوهشها در کنار دانشکده پرستاری هاولر خواهند بود.
در حاشیه ضیافت ناهار با حضور مسئولین و معاونین دانشگاه علوم پزشکی هاولر بر لزوم افزایش همکاریهای متقابل تاکید شد و دو دانشکده برای راه اندازی یک Joint degree Program در دو گرایش مامایی جامعه نگر و بهداشت باروری در مقطع کارشناسی ارشد مامایی، مراحل پیشرفت امور را گزارش کرده و سایر گامهای مورد نیاز تا تصویب دو برنامه درسی و اجرایی شدن آن را مورد بحث و بررسی قرار دادند.
توضیح این که در پایان کارگاه نیز بازخورهای مثبتی از شرکت کنندگان در خصوص سودمندی کارگاه در آشناسازی و علاقمند نمودن مخاطبین به مقوله تحقیقات کیفی ارائه شد و در برنامه اختتامیه ضمن تشکر و ابراز خرسندی از کیفیت مباحث ارائه شده و روش تعاملی اساتید در تدریس، درخواست برگزاری دو کارگاه کیفی دیگر در خصوص تحلیل مفهوم و مصاحبه در تحقیقات کیفی از سوی هیات رئیسه دانشگاه هاولر به دانشکده پرستاری مامایی تهران ارائه شد. 
اینجا بخوانید  
خبرنگار: شیما سادات عطری 


١٣:٥٨ - سه شنبه ٢٣ بهمن ١٣٩٧    /    عدد : ٨٤٩٥٣    /    تعداد نمایش : ٣٧١اخبار داخلی آرشیو ...


همایش و سمینار آرشیو ...