صفحه اصلي > اخبار سایت 
 


  چاپ        ارسال به دوست

معاونت غذا و دارو دانشگاه، نشست خبری معرفی کمپین «اصیل بخریم» را با اصحاب رسانه برگزار کرد

به گزارش روابط عمومی معاونت غذا و دارو تهران؛ نشست خبری کالاهای اصیل و سالم در راستای سلامت جامعه با حضور دکتر منان حاجی محمودی معاون غذا و دارو تهران، دکتر ابوالفضل نجاریان مشاور اجرایی معاونت غذا و دارو تهران، مهندس محمد حسین درویش رئیس اداره تجهیزات پزشکی معاونت غذا و دارو تهران، جمعی از کارشناسان نظارت بر دارو و مخدر و نظارت بر مواد خوراکی آشامیدنی، آرایشی و بهداشتی و اصحاب رسانه روز یکشنبه 21 آبان 96 در محل سالن شورای معاونت غذا ودارو برگزار شد.
ابتدای این جلسه دکتر منان حاجی محمودی ضمن خیر مقدم به مدعوین هدف از ایجاد کمپین 'اصیل بخریم' را فرهنگ سازی مصرف کالاهای اصیل و سالم، ارتقا سلامت جامعه و همچنین معرفی برچسب کنترل اصالت اقلام سلامت محور و اطلاع رسانی به عموم جامعه برای اطمینان در خرید کالاهای سلامت محور، اطلاع رسانی از نحوه تشخیص اقلام سلامت محور قاچاق و در نهایت ایجاد یک بازرس از هر مصرف کننده عنوان کرد.
وی همچنین افزود: کمپین اصیل بخریم با همکاری سازمان غذا و دارو در حدود 6 ماه گذشته در جلسات قضایی و استانداری در خصوص نحوه تشخیص کالای اصیل و قاچاق مطرح شده است.
معاون غذا و دارو افزود: به منظور تأثیر گذاری بیشتر در سطح کلان جامعه نیاز به زبانی قابل درک است و بهترین زبان با توجه به گسترش شبکه های مجازی استفاده از هنر، طنز و کاریکاتور و... است که ما از این روش برای آموزش محتوای تخصصی در نمایشگاه های تخصصی استفاده کردیم.
حاجی محمودی در ادامه تصریح کرد: آنچه که اهمیت دارد این است که عموم مردم آگاه باشند و سلامتی برایشان مهم و در حوزه سلامت دقت کنندتا کالای اصیل را از تقلبی بتوانند تشخیص دهند.

کالاهای سلامت مستقیما با حوزه سلامت در ارتباط است  
معاون غذا و دارو دانشگاه در خصوص شاخص اصلی در تفکیک اقلام سلامت محور قاچاق گفت: مهم ترین شاخص اصلی برای شناسایی این اجناس برچسب اصالت و سلامت کالا، سامانه پیام کوتاه و کد 16 رقمی درج شده بر روی برچسب است.
وی یادآور شد احتمال تقلب و قاچاق در تمامی برندها وجود دارد و باید گفت قاچاق و تقلب بیشتر در محصولات دارای برند صورت می پذیرد.
ساسان قربانی کارشناس نظارت بر مواد خوراکی، آشامیدنی، آرایشی و بهداشتی معاونت غذا و دارو تهران با اشاره به نحوه تشخیص اصیل بودن کالاهای سلامت‌محور وارداتی، گفت: این اجناس باید دارای برچسب کنترل اصلت کالا باشند و این برچسب باید از 4 ویژگی برخوردار باشد.
قربانی ادامه داد: ویژگی اول شناسه تجاری فرآورده، ویژگی دوم داشتن شناسه ردیابی 20 رقمی (UID) که برای هر محصول کاملاً منحصر به فرد است، ویژگی سوم شماره سری ساخت و ویژگی چهارم شناسه اصالت است.
این کارشناس کنترل مواد غذایی افزود: کالاهای سلامت‌محور وارداتی که از این ویژگی‌ها برخوردار باشند، نشان‌دهنده این موضوع هستند که مورد تأیید وزارت بهداشت می باشند.
وی ادامه داد: برچسب سلامت و اصالت کنترل کالاهای سلامت‌محور یکی از موضوعاتی است که باید مورد توجه عموم جامعه قرار گیرد اما باید توجه داشته باشیم در مواقعی این برچسب نیز به صورت تقلبی بر روی اجناس نصب می‌شود.
قربانی در خصوص نحوه استعلام اصیل و سلامت بودن کالاها توضیح داد: یکی از روش‌های استعلام اصل و سالم بودن کالاهای سلامت‌محور ارسال شماره شناسه درج شده بر روی محصول به شماره پیامکی 20008822 است که افراد با ارسال پیامک به این سامانه می‌توانند از اصالت کالا باخبر شوند. همچنین سامانه TTAC.IR سامانه دیگری است که افراد می‌توانند با وارد کردن شناسه در این سامانه به صورت اینترنتی پاسخ خود را در زمینه اصالت کالای خریداری شده دریافت کنند.
این کارشناس کنترل مواد غذایی افزود: برای دسترسی عموم مردم جامعه به این سامانه‌ها اپلیکیشن‌های موبایل نیز از طرف سازمان غذا و دارو تهیه شده که مردم می‌توانند با نصب آنها بر روی گوشی همراه خود و اسکن کردن بارکد کالا از اصیل و سالم بودن آن اطمینان یابند.
در ادامه این نشست خبری محمدحسین درویش رئیس اداره ملزومات و تجهیزات پزشکی معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی تهران، گفت: برای تجهیزات پزشکی که در منزل استفاده می‌شوند برچسب اصالت به صورت کامل نصب نشده است و همچنین راه‌هایی برای شناسایی و پیشگیری از قاچاق این تجهیزات وجود دارد.
وی افزود: اما بیشترین ملزومات پزشکی مصرفی در بیمارستان‌ها بوده که به منظور تهیه این تجهیزات برای بیمارستان‌های خصوصی و دولتی لیستی از اقلام معتبر توسط سازمان غذا و دارو و وزارت بهداشت تهیه شده که در سامانه imed گنجانده شده و در اختیار این بیمارستان‌ها قرار گرفته است و این مراکز درمانی موظف هستند تجهیزات خود را از اجناسی که نام آنها در این لیست ثبت شده است، تهیه کنند.
رئیس اداره ملزومات و تجهیزات پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران، ادامه داد: در حال حاضر به دلیل استفاده از لیست اقلام معتبر برای خرید ملزومات پزشکی، اقلام قاچاق در بیمارستان‌های دولتی به صفر رسیده است و همچنین میزان استفاده از تجهیزات قاچاق در بیمارستان‌های خصوصی نیز بسیار کاهش یافته است.
دکتر امیر رامهرمزی رمضان نژاد کارشناس دارویی معاونت غذا و دارو تهران در خصوص دارو و مکمل های وارداتی گفت: همه این اقلام دارای برچسب کنترل اصالت کالا می باشند.
وی همچنین ادامه داد: اقلام دارویی با توجه به قیمت، داروهای خاص و داروهای تزریقی واجد برچسب کنترل اصالت کالا با مشخصات ذکر شده می باشند؛ و قرار است این برچسب شامل همه داروها شود.
    


١١:١٩ - چهارشنبه ٢٤ آبان ١٣٩٦    /    عدد : ٧٢٢٩٧    /    تعداد نمایش : ١٦٦٣اخبار داخلی آرشیو ...


همایش و سمینار آرشیو ...