صفحه اصلي > اخبار سایت 
 


  چاپ        ارسال به دوست

جعفريان: با مصوبه جديد، پزشكان مجلس هم نبايد طبابت كنند!

به گزارش سلامت نيوز به نقل از پايگاه اطلاع رساني وزارت بهداشت، دكتر علي جعفريان در يادداشتي با عنوان " آيا هدف وسيله را توجيه مي كند" با انتقاد از ادبيات يكي از نمايندگان پزشك مجلس در خصوص منع فعاليت همزمان پزشكان در بخش دولتي و خصوصي در مجلس يادآور شده است: برداشت اين نماينده محترم از كار طبابت كاملاً منحصر به فرد و متفاوت با قاطبه جامعه پزشكي نه در ايران بلكه در بسياري از نقاط دنيا است.

رييس دانشگاه علوم پزشكي تهران با طرح اين پرسش كه " آيا هدف وسيله را توجيه مي كند" تصريح كرده است: آيا براي تصويب منع فعاليت همزمان پزشكان در بخش دولتي و خصوصي بايد به وارد كردن اتهام بي توجهي پزشكان به مسئوليت حرفه اي شان متوسل شد؟

متن كامل يادداشت دكتر جعفريان كه امروز در روزنامه ايران منتشر شده به شرح زير است:

پيشنهاد حذف بند ب ماده 89 قانون برنامه ششم كه درباره منع فعاليت همزمان پزشكان در بخش دولتي و خصوصي است، در جلسه روز چهارشنبه 15 دي ماه 95 مطرح شد و پس از بحث هاي جدي به تصويب نرسيد. اينكه اجرايي شدن چنين قانوني چه عواقبي براي نظام سلامت در شرايط فعلي كشور دارد، خود بحث مفصلي است كه موضوع اين نوشتار نيست و علاقه مندان مي توانند آن را در يادداشتي كه وزير محترم بهداشت در اين باره نوشتند، پيگيري كنند. فقط جهت اشاره به موضوع پاراگراف آخر اين يادداشت را عيناً نقل مي كنم: «در پايان به عنوان وزير بهداشت، لازم مي دانم يك بار ديگر به صراحت تأكيد كنم تا زماني كه با كمبود پزشك و فراهم نبودن زيرساخت هاي لازم مواجه هستيم، اين مصوبه به نفع نظام سلامت نخواهد بود و قطعاً گرهي بر گره هاي ناگشوده زندگي مردم محروم و مظلوم اضافه خواهد كرد.»
آنچه باعث نوشتن اين متن شد، بيانات يك نماينده محترم مجلس كه در كسوت پزشكي هم هست، درباره فعاليت همزمان پزشكان در بخش دولتي و خصوصي بود. صرفنظر از ادبيات غيرمحترمانه اي كه در سراسر اين بيانات جريان دارد، به نظر مي رسد برداشت اين نماينده محترم از كار طبابت كاملاً منحصر به فرد و متفاوت با قاطبه جامعه پزشكي نه در ايران بلكه در بسياري از نقاط دنيا است.
براي روشن شدن موضوع بد نيست ابتدا مروري بر تعهدات حرفه اي پزشكان داشته باشيم. پزشك وقتي با رضايت و تمايل بيمار مسئوليت درمان وي را برعهده مي گيرد موظف است هر كاري كه در محدوده امكانات و در چارچوب ضوابط باشد براي درمان انجام دهد. اين موضوع اعم از محل كار پزشك يا محل زندگي و بستري بيمار است. اگر جراح عمل جراحي روي بيمار انجام دهد يا دستور درمان دارويي صادر مي كند تا پايان زمان تعيين شده براي پيگيري بيمار بايد در دسترس وي باشد. روشن است كه اين به معني حضور دائم پزشك در كنار بيمار نيست بلكه بايد مسير دسترسي معقول و متناسب با شرايط بيمار مشخص باشد.

موضوع فعاليت در بيش از يك مركز درماني نه موضوعي تازه است و نه مربوط به كشور ما كه بخواهيم درباره آن به صورت تك بعدي و بدون توجه به پس زمينه هاي موجود بحث و نتيجه گيري كنيم. اگر قرار باشد طبق فرمايشات اين نماينده محترم عمل شود، هيچ يك از پزشكاني كه در حال حاضر نمايندگي مجلس را دارند، نبايد فعاليت درماني انجام دهند چون بيشتر ايام هفته را در دسترس نيستند بخصوص اگر در صحن مجلس حاضر باشند كه امكان تماس تلفني هم محدود است و بويژه اگر محل طبابت ايشان در شهر ديگري باشد. همچنين طبابت ساير پزشكاني كه مسئوليت دولتي دارند و ساعات زيادي را در جلسات و خارج از محيط درماني مي گذرانند، مجاز نخواهد بود. حتي براي اعضاي هيأت علمي نيز كه وظايف آموزشي خارج از محيط بيمارستان برعهده دارند يا پزشكاني كه در دو بيمارستان دولتي خدمت مي كنند مشكل وجود خواهد داشت.

به ميان كشيدن كار در دو بخش خصوصي و دولتي نكته جالب ديگري است كه در اين بحث وارد شده است. بحث كار در دو بخش خصوصي و دولتي موضوع مفصلي است كه موافقان و مخالفان زيادي دارد و اكنون مورد نظر من نيست بلكه اين استدلال محل بحث است كه چنانچه فرموده اند آيا اين موضوع باعث آسيب به روند درمان بيماران مي شود؟ كدام قانون يا ضابطه در ايران حيطه وظايف پزشك را اين چنين محدود كرده است؟ اتفاقاً شواهد متعددي وجود دارد كه بسياري از پزشكان موفق و معتبر در طول سال هاي متمادي در هر دو بخش با بهترين كيفيت به مردم ارائه خدمت كرده و مي كنند. شكي نيست كه با ايجاد زيرساخت هاي مناسب و البته يكسان شدن جزء فني تعرفه در دو بخش خصوصي و دولتي چنانچه در سياست هاي كلي سلامت آمده، پزشكان تماي
ل چنداني به كار كردن در دو يا چند مركز و پذيرش مسئوليت هاي سنگين ناشي از آن نخواهند داشت.

اوايل انقلاب يك سؤال مهم همواره مطرح بود: «هدف وسيله را توجيه مي كند يا خير؟» گروه هاي چپگرا طرف اصلي اين بحث در مقابل اسلامگرايان بودند. اكنون به نظر مي رسد دوباره بايد به همان سؤال، اما اين بار در بين مسلمانان متعهد برگرديم. حتي اگر راهكار اين موضوع همان باشد كه ايشان معتقدند آيا بايد براي تصويب آن بايد به وارد كردن اتهام بي توجهي پزشكان به مسئوليت حرفه اي شان متوسل شد؟ آيا هدف توجيه كننده وسيله است؟ عواقب اجراي اين قانون در صورت تصويب نهايي و ابلاغ، در آينده نه چندان دور روشن خواهد شد و بدون شك در آن زمان مدافعان مسئوليت آن را خواهند پذيرفت؛ اما نحوه استفاده از تريبون مجلس شوراي اسلامي و نوع بيان و استدلال نمايندگان نيز از ياد مردم و پزشكان نخواهد رفت حتي اگر اين بيانات در لباس حمايت از مردم عرضه شده باشند. اشتباه بزرگي است اگر فكر كنيم با اين روش ها مي توان حمايت مردم را به دست آورد چراكه آنان در نهايت واقعيات را بهتر از هر كس ديگر درك مي كنند.
منبع خبر:
خبر پرداز
   تاریخ: ۰۸:۵۱ - ۲۰/۱۰/۱۳۹۵  


١٥:٢٨ - چهارشنبه ٢٠ دی ١٣٩٥    /    عدد : ٦٥٥٢٢    /    تعداد نمایش : ٨٢اخبار داخلی آرشیو ...


همایش و سمینار آرشیو ...