صفحه اصلي > اخبار سایت 
 


  چاپ        ارسال به دوست

رونمایی از ربات جراح سینا در ششمین نمایشگاه تجهیزات پزشکی و مواد آزمایشگاهی ساخت ایران

گالری عکس
به گزارش روابط عمومی معاونت تحقیقات و فناوری، سامانه جراحی رباتیک سینا مدل فِلِکس دوشنبه 3 دی 97 برای اولین بار در ششمین نمایشگاه تجهیزات پزشکی و مواد آزمایشگاهی ساخت ایران در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران رونمایی شد.
ربات جراح سینا حاصل 15 سال تلاش متخصصان دانشگاه علوم پزشکی تهران در مرکز تحقیقات فناوری‌های بیومدیکال و رباتیک پژوهشکده فناوری‌ها و تجهیزات پیشرفته پزشکی واقع در مجتمع بيمارستاني امام خميني (ره) است و می‌تواند در انواع عمل‌های آموزشی جراحی (مدل‌های حیوانی) در حفره شکمی و قفسه سینه و حتی از راه دور مورداستفاده قرار بگیرد.
این سامانه از دو بخش اصلي کنسول جراحي از راه دور و ربات‌هاي جراح مستقر بر بالين بيمار تشکیل‌شده است. دسته‌های موجود در کنسول جراحی، حرکات دستان جراح را ثبت و هم‌زمان ربات‌های جراح بر بالین بیمار، همان حرکات را در بدن بیمار اجرا می‌کنند. ارتباط بین ربات‌های راهبر در کنسول جراحی با ربات‌های پیرو بر بالین بیمار از طریق اینترنت میسر شده است، بنابراین عمل جراحی می‌تواند در دورترین نقاط کشور یا حتی بر روی یک ناو اقیانوس‌پیما از راه دور کنترل و انجام شود. سامانه جراحی رباتیک سینا با موفقیت در آزمون‌های فنی و حیوانی اولیه تست‌شده است و نمونه‌های جدید آن در مراکز آموزشی بیمارستان‌های سینا و شریعتی به‌منظور آموزش روش‌های جراحی رباتیک روی مدل‌های حیوانی مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرد.
شرکت نوآوران رباتیک و پزشکی سینا از شرکت‌های دانش‌بنیان دانشگاه و مستقر در مرکز رشد لوازم و تجهیزات پزشکی بیمارستان امام خمینی است و مسئولیت ادامه فرایند تجاری‌سازی و اخذ مجوزهای لازم برای استفاده انسانی این سامانه را بر عهده دارد و با نیروهای جوان، متعهد و متخصص خود این راه پرافتخار را ادامه می‌دهد.
دکتر علیرضا میرباقری، معاون پژوهشی مرکز تحقيقات بیومديکال و رباتیک در مراسم رونمایی از ربات جراح سینا مزایای استفاده از این فناوری را این‌گونه برشمرد:
•    قابلیت مقیاس‌گذاری بر روی حرکات دستان جراح و درنتیجه افزایش دقت و ریزنگری حرکت در انجام حرکت‌های بسیار ظریف
•    قابلیت حذف لرزش دستان جراح و اجرای جراحی با حداکثر ثبات و کیفیت حرکات
•    قرارگیری جراح در شرایط ارگونومیک و کاهش خستگی جراح و درنتیجه افزایش دقت و کیفیت عمل
•    امکان قرارگیری جراح در اطاقی خارج از اطاق عمل و به‌دوراز گازهای بیهوشی و عفونت‌های خطرناک و امواج یونیزان برای جراح
•    عدم نیاز به پوشیدن لباس‌های استریل توسط جراح
دکتر میرباقری 6 قابلیت منحصربه‌فرد عنوان‌شده را از مزیت‌های رقابتی ربات جراحی سینا در مقایسه با نمونه خارجی دانست:
•    قابلیت بازخورد و انتقال حس لامسه از محل عمل به دستان جراح
•    قابلیت اتصال به یک سمت یا هر دو سمت تخت جراحی بسته به نوع عمل و حرکت همراه با تخت جراحی و بیمار حین عمل
•    قابلیت استفاده از ابزارهای متداول جراحی و عدم نیاز به ابزارهای مصرفی خاص و گران‌قیمت
•    قابلیت تغییر حالت استفاده توسط جراح از نشسته به ایستاده و بالعکس حین عمل جراحی
•    عدم نیاز به هزینه‌های گزاف تعمیر و نگهداری سالیانه در مقایسه با مشابه خارجی
•    قیمت رقابتی کمتر از نصف در مقابل ربات داوینچی، تنها رقیب ساخت کشور آمریکا
توضیح اینکه غرفه دانشگاه علوم پزشکی تهران از 3 تا 6 دی 97 با ارائه دستاوردهایی با تکنولوژی بسیار پیشرفته در سالن خلیج‌فارس نمایشگاه بین‌المللی تهران حضور دارد. دکتر سورنا ستاری، معاون علمی فناوری رئیس‌جمهور از پنج محصول ساخت دانشگاه برای اولین بار در ششمین نمایشگاه تجهیزات پزشکی و مواد آزمایشگاهی ساخت ایران رونمایی کرد.
خبرنگار: سیده فاطمه جوادی


١٤:٣٨ - سه شنبه ٤ دی ١٣٩٧    /    عدد : ٨٣٣٤١    /    تعداد نمایش : ٩٤اخبار داخلی آرشیو ...


همایش و سمینار آرشیو ...